شب نویس

دست نوشته های سامان تقوی سوق

شب نویس

دست نوشته های سامان تقوی سوق

شب نویس در ادامه نوشته های قبلی ام در (a2sts.blogfa.com) تمرین فکر کردن و نوشتن هست.امید هست که بتوانم در این زمینه به کمک مخاطبان عزیز موفق باشم.
با تشکر
سامان تقوی سوق

مقدمه بر «دفن شهید گمنام در دانشگاه یاسوج»

سامان تقوی سوق | شنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۰، ۰۹:۵۷ ب.ظ
مقدمه بر «دفن شهید گمنام در دانشگاه یاسوج»
چندی پیش پوستری در دانشگاه -یاسوج- برای دعوت به دیدن تئاتر با عنوان «به کجا می رویم» زده بودند. ابتدا با دیدن واژه تئاتر، آن هم در دانشگاه یاسوج! کمی موجبات شگفتی را فراهم می آورد ولی در ادامه با دیدن جمله ی «کاری از بسیج دانشجویی» از شگفتی اولیه کاسته شد!!!
محتوای تئاتر:
وقتی به دیدن تئاتر رفتم در ابتدا برادر شهیدی بالای تابوت برادر شهیدش در حال درد دل بود، فردی لات مانند از ته سالن داد زد « کی بهشون گفته برن؟ اصلا مگه ما مجبورشون کردیم برن؟  ما با شهید مشکلی نداریم، ولی چرا باید در دانشگاه دفنشون کنند؟ مگه ما دانشجو نیستیم؟ ما عقل نداریم؟ شما اینو آوردید اینجا که فردا هر کی هر اعتراضی کرد بگن در حضور شهدا...» در همین حین گریه برادر اوج می گیرید و خطاب به برادرش میگوید: « ببخش این همه بی حرمتی رو، اینا تو رو نمی شناسن...»
در ادامه با پخش کلیپی از مادر شهیدی را که دنبال فرزند شهیدش میگردد این نمایش! به پایان می رسد.
در ادامه متوجه شدیم این تئاتر مقدمه بود بر اعلان خبر دفن شهیدی گمنام در دانشگاه یاسوج و قرار بر این شد که دوازده آذر 90 شهیدی را در دانشگاه دف کنند.
در اینجا قصد بر عنوان کردن چرایی این عمل نداریم که البته مسئله بر کیفیت کار رسانه ای می باشد، مسأله ای که در مطلب «چرا بی بی سی بد است؟» به آن اشاره شده است. در تأیید این عملکرد همین بس که با وجود دم دست بودن رسانه های داخلی و دشواری دسترسی به رسانه های خارجی چقدر گرایش به سمت رسانه ها و سایت های خارجی زیاد می باشد. در نمونه ای قابل ذکر ایرانیان عضو فیس بوک می باشد. این سایت با وجود ف   ی   ل  ت  ر بودن در ایران به  نقل از  وبلاگ نیوز 17 میلیون ایرانی (تفریبا 25 دصد کل جمعیت) در فیسبوک  عضو هستند.
«مهدی جعفری، رئیس فناوری و اطلاعات سازمان بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان کشور در همایش نهضت روشنگری که با حضور مربیان پرورشی، دبیران بینش اسلامی و مربیان آمادگی دفاعی شهرستان آمل برگزار شد، مدعی شد ۱۷میلیون ایرانی در شبکه اجتماعی “فیس بوک” فعالیت می‌کنند.» وبلاگ نیوز-12/7/1390
یکی از کلیدی ترین دلایل که در نوشته های قبلی نیز به آن اشاره شد را چنین می توان تشریح کرد که:
معمولا در رسانه های خارجی چون بی بی سی وقتی می خواهند فردی را موافق عملکرد جمهوری اسلامی نشان دهند و در مقابلش فردی منتقدی با چنان ظرافتی این کار را می کنند که گاه حتی به اشتباه می افتید که واقعا بی بی سی بیطرف است و یا طرفدار جمهوری اسلامی و البته آنجا که باید، نیش خود را می زند و اما در رسانه های ما وقتی می خواهند چهره ی منتقد را نشان داهند، اینقدر زمخت دست به این کار می زنیم که جهت گیری در آن نمایش داد می زند، مثلا در تئاتر مذکور، چه کسی منتقد بود؟ یک نفر با پوشش خاصی که لحن سخن گفتنش حتی در میان لات های چاراه نشین هم خجالت آور می باشد! خارج از این که مشخصا این تئاتر به دنبال تحریک احساسات حضار در سالن سعی بر این داشت که حرف خود را به مخاطب بفهماند اما غافل از این بوده که ناپایدارتر از احساسات عاطفی در امور عقلی فقط خود احساسات می باشد و این روش فقط برای کسب نتیجه به صورت آنی می تواند مؤثر باشد و در ادامه اگر همان فرد مخاطب در جایی چند دلیل چه به ظاهر منطقی و چه در واقع منطقی تر یافت نسبت به رسانه ی مذکور کامل زده می شود و دیگر اعتبار آن رسانه تا حدود بسیاری مخدوش می شود.
مثلا در جواب به این تئاتر می توان چنین گفت؛ با دفن شید در دانشگاه در حقیقت شهادت را دفن کردیم، چرا که مشخصا در ظاهر این امریست سیاسی، (منظور از از سیاسی ، آنچه به سیاسی کاری معروف می باشد هست) دفن شهید برای استفاده ی ابزاری از اسم شهید و شهادت می باشد و هیچ هم از این نکوهیده تر نمی باشد.

 • سامان تقوی سوق

نظرات  (۵)

اگر بخواهیم نیمه ی خالی لیوان را نگاه کنیم میشه نتیجه گیری شما برای این تئاتر!
اما به نظر من دفن شهید در دانشگاه در اصل کاشتن بذر غیرت و فداکاری در ذهن دانشجوهاست! شاید در دانشگاههای ما افراد زیادی باشند که نیاز به این دارند براشون یادآوری بشه که یه روزی جوانان ما با بمب های شیمیایی و جنگنده های همون کسانی کشته شدند که الان دانشجویان ما دارن سنگشونو به سینه میزنن! شاید دفن شهدا باعث کاشتن بذر تفکر در مورد دوست و دشمن توی ذهن ما بشه ! از خودمون بپرسیم کی جوونای ما رو کشت؟! جوونای ما در حمایت از چه چیزی جونشونو مشتاقانه و با افتخار تقدیم کردند؟! شاید دفن شهدا این بذر رو توی ذهن ما رشد بده که فرق "جر کوه و جر مال" رو درک کنیم! شاید حضور شهید در دانشگاه تلنگری باشه برای ما که وقتی انتقادی داریم طوری انتقادمونو پیگیری کنیم که در زمین مسعود رجوی و رضا پهلوی و شیمون پرز و بوش و اوباما و امثالهم که قاتل جوونای ما بودند بازی نکنیم! شاید دفن شهدا برای این باشه که بدونیم اگر قاتل برادرامون ازمون دفاع کردند یه ذره به فکر بیافتیم که نکنه یه جای کار من ایراد داره که قاتل برادرم داره منو تشویق میکنه؟! همه جای دنیا یه قبر خالی میذارن توی اصلی ترین میدون شهرشون و تمام بازدید کننده ها ی خارجی و بالاترین مقامات جهان روو برای ادای احترام میبرن اونجا تا از مقام جوانان فداکار وطنشون تکریم کرده باشن! حالا چطور میشه که برای ما دفن کردن یه شهید واقعی توی دانشگاه برای دفن کردن شهادته؟!!!! اتفاقا نشونه ی تکریم دانشگاه و مقام شهیده! اگر میخواستن شهادت دفن بشه که میذاشتن توی همون بیابونا بمونن نمی آوردنشون به مهمترین نقاط شهرها!!!خواستن شهدا جلوی چشممون باشن که هر روز یادمون بیافته مدیون چه کسایی هستیم! اتفاقا به نظر من برخلاف نتیجه گیری که کردی شهدا رو از بیابونا آوردن توی دانشگاهها تا نذارن دشمنای شهدا ، شهادت رو دفن کنن! خیلیا هستن که تلاش میکنن خط سرخ شهادت رو فراموش کنیم!
 • پاسخ شب نویس
 • دوست عزیز جناب "مستبا" بسیار ممنون از اینکه اولا این ارزش را به وطلب اینجانب دادید و خواندید و دوما بخاطر نظر بسیار محترمتون.
  اما در پاسخ چند سطری که نوشتید، فقط چند نکته را باید یادآور شوم که البته منظور از "دفن شهادت" از نظر اینجانب چندان همسو با برداشت شما از "دفن شهادت" نمی باشد که البته منظور از دفن شهادت از انظر اینجانب چنین است که صاحبان قدرت در مقابل هر کس که اعتراضی داشته باشد (چه وارد و چه اعتراض غیره وارد، چه درست اعلام شود و چه نادرست) با صحنه سازی که شما دشمنان انقلاب و اسلامید و با صحنه سازی و به نوعی با ابزار قرار دادن این شهیدان بلند والا در حقیقت به دفن شهادت اقدام میکنند.فلذا تمام "شاید" هایی که در بالا ذکر کردید همه می توانند در اثر یک سوء ظن بر افراد وارد شود که شما همسوی آمریکا و انگلیس هستید و شما به شهادت نظر سوء دارید و ... .
  سلام
  ولی باز هم به نظر من معنی "دفن شهادت" هیچ قرابت معنایی با اینی که گفتی نداره و دو موضوع کاملا جدا هستند!

  یا حق

  پاسخ:
  نظر نگارنده: دفن شهادت= استفاده ی ابزاری از فرهنگ شهادت و خود شهیدان
  یه جمله خوب : " خیلیا هستن که تلاش میکنن خط سرخ شهادت رو فراموش کنیم!"
  البته اونا ادم هایی هستند که شهادت را کشته شدن اونم با گلوله تعریف می کنن! به هر حال دفن یک شهید در دانشگاه کار خوبی هست ولی اگه واقعا برای " کاشتن بذر غیرت و فداکاری در ذهن دانشجوها " باشه !
  خودتون قضاوت کنین، ایا واقعا دفن یک شهید گمنان در دانشگاه یاسوج " غیرت ساز و فداکاری اموز هست " یا فقط برای نشان دادن همسویی و هم خطی با شهید (به ظاهر) و جلوگیری از هر گونه انتقاد و حتی مخالفت است! ... هیچ دانشگاهی با دفن یک شهید گمنام ، اسلامی نمی شه، بلکه بیشتر با این کار می خواهیم بذر تزویر و ... رو بکاریم.
  خیلی بیچاره ای که دفن شهید گمنام رو توی دانشگاه با خاک کردن شهادت مقایسه می کنی البته با دفن شهید گمنام توی دانشگاه فکرهای منحرفی همچون توی بی ثواد به خاک مذلت سپرده میشن برای همین که دردت گرفته

  پاسخ:
  در ضمن دوست عزیز 1پیشنهادبه شما و خیلی از هم فکرانتان متاسفانه این ادبیات ناشیانه و پرخاشجویانه تون بسیار موجبات ضربه اساسی به خود تفکری که پرچم دفاع از اونو برداشتین رو فراهم میاورد.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">